törpenyúltenyészet

Ez az oldal a nyuszikkal de főképp a törpenyulakkal foglalkozik

A leggyakoribb törpenyúl fajták


Holland törpenyúl

holland.jpg

Származás

Az 1880-as években egy holland tarka alomban (Lengyel és a Holland fajta keresztezésével) tűnt fel egy hófehér, piros szemű, sokkal kisebb súlyú nyúl. Mutáció volt, ami a törpeség génjét hordozta. Ez volt a holland törpe kiinduló őse. Az egyik legrégebbi, de mindenképpen a legismertebb törpe fajtát először Angliában mutatták be. Színben kezdetben csak a fehér létezett, piros szeműt HERMELINnek nevezték. Innen ered mai elnevezésük is. Később egy másik típus is létrejött, fehér, kék szemmel (az akkori Kelet Németországban az 1900-as évek elején), majd csak ez után kezdték a színeseket is tenyészteni.

Házi kedvencként való tartásuk elég új keletű, hiszen csak az 1900-as évek közepén jelentek meg a családok otthonaiban.

Testfelépítés és küllem

A holland törpenyúl a legkisebb termetű törpenyúl, mely jelentősen eltér alkatban az egyéb nyúlfajtáktól. A holland törpenyúl testtömege 0,7-1,5 kg között elfogadott.

A fej viszonylag nagy, erőteljes pofákkal, rövid, fölfelé álló maximum 5 cm-es, hegyüknél elkeskenyedő jól szőrözött fülekkel. Szemei nagyok és kidülledők. A nyak rövid, alig látható. A test rövid, hengeres, a vállak szélesek. A mellső lábak rövidek és finomak. A farok nagyon rövid és szorosan simul a törzshöz. A karmok egyszínűek, a világos szőrzethez átlátszó, a sötét színezethez sötét a megengedett.


Kasmír törpenyúl

060929.jpg

Eza kis szőrcsomó a képen a Kasmír töpenyúl. Hasónlít az Oroszlánfejüekhez csak ez kicsit nagyobb. A teste puha jó ölelgetni és simogatni nagyon szelid és szeretni való! (tapasztalatból tudom)


Kosorrú törpenyúl

sutyi_kicsi.jpeg

Ez a nyúlfajta sokkal fiatalabb, mint a holland törpe, csak az utóbbi évtizedekben tenyésztették ki. Számos színváltozata jelent meg. Megjelenése a nagy kosorrúakéra hasonlít, de törpe változatban.

Testfelépítés és küllem

A kosorrú törpenyulak mind súlyra, mind pedig méretre nagyobbak, mint a többi törpefajta. Ezt a standard meghatározásánál is figyelembe vették. A fajta legkisebb tömege kifejlett korban 1,0 kg, legnagyobb 2,0 kg. Hazánkban elfogadják még a 2,5 kg-ot is. Az ideális 1,5 kg. Kifejlett kori testtömegét fél éves korára éri el.

A fej kerek, széles. A profil erősen kerek (kosorr). A szemek fényesek. A korona kifejezett (ez a fejtetőn keresztül húzódó, kiemelkedő rész). A fül széles lekerekített, szőrözött, a pofák mellett lógnak, kagylójuk befelé néz. A fülek a szemek vonalában erednek a korona folytatásaként, patkó formában fogják körül a fejet. Ideális hosszúsága 22,0-28,0 cm. Tömör testfelépítés jellemzi. A nyak rövid, a hát és a far jól izmolt. A lábak rövidek, erősek.


Lógófülü törpenyúl

kep_2.jpg

Ez a nyuszi nagyon aranyos a füle mindig lóg ezért kapta a nevét. Nagyon barátságos és szelid. 


Törpe Rex

1280261796_107106172_2-torpe-rex-nyul-elado-szazhalombatta-1280261796.jpg


A törpe rexet Nagy Britanniában és az Egyesült Államokban ismerték el új fajtának. Először az ARBA (Amerikai Nyúltenyésztők Szövetsége) ismerte el 1998-ban.

Ránézésre a Törpe rex nyúl úgy néz ki, mint a nagyobb rex nyúlnak egy kicsinyített változata. Kecses arányaival tűnik ki és az oly kellemesbársonyos „rex bundával”. Nagyon mutatós nyúl.

Testfelépítés és küllem

Jó izomzatú arányos váll és csípőszélességgel rendelkezik. A fülei egyenesek és mereven állnak. Megengedett hosszuk 3-5 cm. A rex nyulak fő jellemzője a gyönyörű és puha bundájuk. A bársony érzetét kelti, amikor megsimítjuk. Ez azért van, mert a hosszú fedőszőröket a tenyésztés során eltűntették és a másodlagos fedőszőrszálakat olyan méretűre csökkentették, mint az aljszőrzet. A szőrszálak a bőrből függőlegesen nőnek és a háton sem hosszabbak mint 17-20 mm.




Oroszlánfejű törtenyúl

fb2fa4a28a2e684576db817165c8b67a_2.jpg

Származás

Ez a fajta viszonylag új keletű, de egyre népszerűbb. Belgiumból ered, ahol a svájci rókanyulat (mely nem törpe fajta) belga törpével kereszteztek. Ennek eredménye egy rövid szőrű nyúl lett, sörénnyel a feje körül. A különböző országok különféle standardokra törekednek a fajtával kapcsolatban, míg az Egyesül Államokban az állat kis méretére törekednek (mely formailag a holland törpére hasonlít), addig Angliában a minél nagyobb és egyöntetűbb sörény elérése a cél. Hazánkban egyre népszerűbb fajtává válik, viszont eléggé vegyes az állomány mind testnagyság, mind pedig sörényforma tekintetében.

Testfelépítés és küllem

Magát a sörényességet egy domináns gén okozza, mely az aljszőr hosszabbodását idézi elő a nyak, a pofaalja és a comb tájékán. Ez különböző mértékű lehet, de bármely nagyságú sörénnyel rendelkező nyulat oroszlánfejűnek kell tekinteni. A sörény jellemzője, hogy körbeéri ma fejet, de az arcorri és a szemek közötti rész sima szőrű. Hossza 5 és 8 cm között változhat.


Oroszlánfejű törpe kosorrú

jjhedvig_kicsi.jpeg

Származás

Nem sokkal a törpe oroszlánfejű nyulak létrejötte után ez a változat a törpe kosorrúaknál is megjelent. Kialakulása szintén Európára jellemző. Normál törpe kosorrúak, karakterisztikus sörénnyel a fejük körül. Az állófülűekhez képest ez a sörény általában hosszabb és néha nem olyan dús.

Testfelépítés és küllem

Teljesen egyező a törpe kosorrúakéval, lényeges eltérés csak a sörényben van. Ez 5-7,5 cm hosszú, a fej körül körben található, ráterjed a nyak mögötti "V" részre is. A korona felett frufru van. A combon szőrnadrág található. Ez a felnőtt állatok némelyikén eltűnik, másoknál nem.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 54
Tegnapi: 16
Heti: 110
Havi: 79
Össz.: 91 006

Látogatottság növelés
Oldal: Törpenyúl fajtái
törpenyúltenyészet - © 2008 - 2024 - torpenyultenyeszet.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »